Gliceryna Spożywcza

Image Element
Przypuszczalnie najwięcej wątpliwości wzbudza wśród naszych klientów udział roślinnej gliceryny spożywczej jako składnika nowych shotów. Ta znana z syropów na kaszel substancja endogenna (wytwarzana wewnątrz organizmu) jest niezbędna do prawidłowego metabolizowania tłuszczów w wątrobie. Jej egzogenne spożywanie w formie shotów przynosi wiele korzyści, pośród których wzrost wytrzymałości fizycznej, zwanej po angielsku „stamina increase”, był podstawą genezy nazwy naszych shotów.

Przy spożyciu doustnym glicerol (oficjalna nazwa gliceryny) jest szybko wchłaniany i dystrybuowany w płynach ustrojowych, zanim zacznie być powoli metabolizowany w wątrobie oraz nerkach. Gdy jest spożywany w połączeniu z dodatkową ilością płynu, powstające ciśnienie osmotyczne powoduje retencję tego płynu i zwiększenie ogólnej objętość płynów ustrojowych. Równolegle następuje zatrzymywanie płynów przez spowolnienie oddawania moczu. Efekt ten nazywamy hiperhydracją, przeciwdziałającą odwodnieniu i zwiększając wydolność człowieka podczas długotrwałego wysiłku.

Glicerol spożyty po wypiciu shota w większości przechodzi do krwiobiegu, z którego sukcesywnie jest wychwytywany przez wątrobę. W wątrobie jest on następnie mieszany z glicerolem egzogennym, tworząc substancją aktywnie uczestniczącą w procesach przemiany materii. Mechanizm powstawania glicerolu egzogennego jest znacznie bardziej skomplikowany. Rozkład spożywanych tłuszczów w jelicie cienkim do postaci kwasów tłuszczowych i glicerolu pozwala na wchłonięcie ich przez żyłę wrotną do wątroby. W dalszym procesie wątroba syntetyzuje z kwasów tłuszczowych związki lipidowe (lipo-proteiny, cholesterol i fosfolipidy), niezbędne dla podtrzymywania wielu funkcji organizmu. Lipidy – pochodne glicerolu – to najcenniejsze alternatywne do glukozy źródło energii w organizmie. Wysoki poziom lipidów w wątrobie uruchamia proces lipo-genezy, podczas którego kwasy tłuszczowe i glicerol są przekształcane do postaci tłuszczów, w celu magazynowania ich głównie w tkance podskórnej. Gdy poziom energii i glukozy w organizmie znacząco się obniża, to zmagazynowany tłuszcz jest odwrotnie przekształcany w glicerol i kwasy tłuszczowe, w procesie zwanym lipolizą. Są one wtedy z powrotem transportowane do wątroby, w celu ich wykorzystania jako jedyne dostępne źródło energii. W wątrobie kwasy tłuszczowe są metabolizowane do postaci ciał ketonowych, a glicerol jest konwertowany do postaci glukozy. Od tego momentu ciała ketonowe i glukoza uwalniane są do krwiobiegu i zasilają energetycznie cały organizm. Oznacza to, że zawarta w nowych shotach gliceryna spożywcza jest jak najbardziej naturalnym składnikiem odżywczym, codziennie wielokrotnie metabolizowanym przez wątrobę w procesie zwanym glukoneogenezą. Część glicerolu nie wyfiltrowana przez wątrobę – po upływie 24-48 godzin – wydalana jest przez nerki.

Tak szczegółowy opis metabolizmu gliceryny spożywczej w procesie glukoneogenezy jest niezbędny, aby zrozumieć, dlaczego spożycie glicerolu nie powoduje znaczącego wzrostu poziomu glukozy w krwiobiegu i nie wyzwala produkcji insuliny w trzustce.